Vücut Masaj

 En yaygın masaj çeşitleri içerisinde yer alan derin doku masajı hakkında ayrıntılar merak edilmektedir. Gerek bu olanla dair bilgi sahibi olanlar için ayrıntılı bilgi vermeyi amaçlıyor gerekse de derin doku masajının ne olduğuna dair bilgisi olmayanlar için tüm aşamaları sunuyoruz. 

Yazımızın devamında derin doku masajının ne olduğunu hangi amaçla kullanıldığını ve faydalarına dair pek çok bilgi sunacağız. Derin doku masajını kimlerin yaptırması ya da yaptırmaması gerektiği ile ilgili içerikler paylaşacağımız yazınıza başlıyoruz.

Vücut Masajı Nedir?

 Derin doku masajı nedir sorusunun en net tanımı derinlerde bulunan fasya yani kası çerçeveleyen bağ dokularına ve kaslara ulaşmak amacıyla sıkı şekilde basınç uygulanan ve yavaş hareketlerle yapılan masaj türüdür. Genellikle ağrıların bulunduğu omuzlar, bacak kasları, üst sırt ve boyun bölgelerinde yoğun olarak uygulanır.

Daha sert bir şekilde uygulama aşaması olduğu için alanında uzman bir kişinin gerçekleştirmesi önemlidir. Yetkin bir kişi tarafından yapılmadığında sağlığa katkı sağlamanın yanı sıra zararda oluşturabilir. Dolayısıyla pek çok açıdan faydaları ile bilinen bu masajın bilindik bir merkez aracılığı ile ve uzmanları tarafından yapılması gerekir. Peki derin doku masajının faydaları nelerdir?

Vücut Masajı Faydaları

Derin doku masajı faydaları açısından değerlendirildiğinde genel olarak sakatlık rehabilitasyonları ve kronik kas ağrılarına yöneldiği görülmektedir. En ayrıntılı ve sert biçimde uygulanan masaj türlerinden birisidir. Bunun yanı sıra çeşitli rahatsızlıklarda oldukça başarı gösterir ve rahatlamayı sağlar. Derin doku masajının faydaları ve uygulama alanları temel olarak şu şekilde ifade edilebilir:

  • Siyatik gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak
  • Çeşitli postür sorunlarına karşı fayda sağlamak amacıyla 
  • Karpal tünel sendromu benzeri tekrar eden gerilme yaralanması durumunda
  • Kısıtlı hareket imkanının bulunduğu durumlarda
  • Sakatlıklardan kurtulmayı sağlamak için
  • Bel ağrısı yaşandığı durumlarda
  • Boyun ağrısı ya da üst sırt bölgedeki ağrılar için yoğun olarak tercih edilmektedir.

Bunların dışında fayda sağladığı alanlar bulunmakla birlikte genel olarak yukarıdaki işlemler için tercih edilmektedir. Derin doku masajı yoğun bir şekilde uygulanan ve ciddi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olarak uygulanan masaj çeşitlerinden birisi olduğu için; herhangi bir rahatsızlık durumunda öncelikle uzman hekimden bilgi alınarak yaptırılması önerilmektedir. 

Yukarıdaki rahatsızlıkların tamamında %100 etki elde etmek yerine yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Derin doku masajının bunlara ek olarak fibromiyalji sorununda da faydalı olduğu ve ağrıları azalttığı düşünülmektedir.