Soft masaj

Soft masaj, son dönemlerin en fazla araştırılan ve tercih edilen masaj türleri arasında yer alır. Kelime anlamıyla da bağlantılı olarak; soft yani yumuşak dokunuşlarla yapılan masaj türü  vücudun rahat ve rahatlaması, kasların çalışması ve toksinlerden arınma gibi işlevleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Günümüzde insan sağlığı açısından oldukça etkili ve faydalı olduğu bilinen masaj türleri; aslında bundan binlerce yıl öncesinde uygulanan etkili teknikler bütünüydü. Günümüz tedavilerinden önce geleneksel tedavi yöntemlerinden birisi olarak gösterilmekteydi. Bununla birlikte hala alternatif ve tamamlayıcı tedavi aşamalarında masaj tekniklerini faydalanılmaktadır.

Masaj uygulamaları; çok çeşitlidir. Örnek olarak medikal ya da tıbbi masaj olarak geçen çeşidinde hekim tarafından belli bir rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olması amacıyla öneri sunulur. Bu bağlamda kişinin rahatsızlığına evde sağlık durumuna bağlı olarak çeşitli teknikler uygulanır. 

Bunun dışında elbette yalnızca bir hastalığı tedavi edici olarak değil sağlığı koruma ve hastalıkları önleme aşamasında da etkili şekilde faydalanılmaktadır. 

Soğuk Masaj Nedir?

Soft masaj nedir başlığı altında temel olarak ayak uçlarından başlamak kaydıyla genel bir masal uygulaması yapılarak vücudun rahatlatılması sağlanır. Çeşitli destekleyici uygulamaların daha dahil olabileceği soğuk masaj içeriği; pek çok farklı merkezde benzer şekilde uygulanmaktadır.

Bununla birlikte geleneksel ve tamamlayıcı tedaviler noktasında akupunktur, afüyon duşu ve spa gibi ek uygulamalar da dahil edilebilir. Bu uygulamaların tamamı soğuk masaj başlığı altında değildir. Ancak kişinin isteğine bağlı olarak birbiriyle bağlantılı şekilde ilerleyebilir. Spa ve masaj genelde birlikte değerlendirilen içeriklerden birisidir Peki spanın farkı nedir?

Masaj vücudu sinir uçlarını uyarmak ve bedeni gevşetmek amacıyla uygulanan yöntemler bütünüdür. Daha çok su kullanılarak gerçekleştirilen bir terapidir. Hatta ‘ sudan gelen sağlık’  manasında kullanılan kavramın kısaltması olarak geliştirilmiştir.

 Dolayısıyla suyun şifalandırıcı gücünün kullanımıyla gerçekleştirilen bir yöntemi içerir. Akupunktur tedavisi yeni alanında uzman kişiler tarafından yapılan ve vücudun doğru noktalarına iğne batırılarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. 

Bununla birlikte afüzyon duşu; yukarıdan tüm vücuda püskürtülen ılık deniz suyuyla rahatlama ve canlanmayı sağlar. Soğuk masaj uygulayan pek çok merkezde bu tarz tamamlayıcı ve faydalı diğer içerikleri bulmak mümkündür.

Masaj Çeşitleri

Masaj çeşitleri arasında birçok merkezde soğuk masaj uygulaması ile birlikte diğer içerikler de sunulmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Klasik masaj ya da İsveç masajı
  • Soft masaj
  • Spor masajı
  • Medikal masaj

Bu masaj türleri yoğun olarak tercih edilmekle birlikte pek çok farklı çeşit de bulunmaktadır. Aromaterapi uygulaması da konu dahilinde tercih edilen yöntemlerden birisidir. Aromaterapi temel olarak şifa özelliği yoğun olan ve bedenin dinlenmesinde katkı sağlayan faydalı esansiyel yağların kullanımı ile birlikte yapılan masaj türüdür. 

Aromaterapi uygulamasında çok çeşitli doğal yağlar bulunmaktadır. Kişinin ihtiyacına göre canlandırıcı, dinlendirici farklı özelliklerde yağlar kullanılmaktadır. Özellikle soğuk masaj bünyesinde aromaterapi sıklıkla tercih edilen bir içeriktir. 

Bunun sebebi ise yumuşak hareketlerle uygulanmakta olan soğuk masajın; terapi özelliği gösteren yağlarla birlikte daha da şifalandırıcı olmasıdır. Vücudun dinlenmesi ve aynı zamanda zinde kalması için masaj uygulamalarının oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. 

Gerek bir tedaviye yardımcı olması açısından uygulanan medikal masaj gerekse kişinin enerjik ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan diğer masaj türleri vücudun kan dolaşımının hızlanmasında ve toksinleri bedenden uzaklaştırılmasında etkilidir.